skip to Main Content

Superior X-Road recenze a zkušenosti

Jakmile jsem se vrátil z mé cesty Evropou v roce 2023 s prasklým karbonovým rámem, začal jsem přemýšlet nad tím, jak si poskládám svojí sbírku kol na příští rok.

Po promýšlení různých variant jsem došel k závěru, že potřebuji dva gravel biky. Jeden hliníkový jako kolo do náročných podmínek a jeden karbonový, jako kolo pro radost. Jako kolo pro radost mi padl do oka Superior X-Road Team Comp na sadě Shimano 105.

Kolo má vyvážené komponenty a když vyměním přehazovačku 105 za GRX, mohlo by to být přesně to, co hledám. Aspoň teoreticky….

Výbava

Co se týče výbavy, na kole je kompletní sada 105. Drobné výtky mám k brzdovým destičkám, které byly na fotkách s chladiči, ale přišly bez nich. Víc by se mi líbily kotouče 160mm než 140mm, se kterými je kolo dodáváno. Ale jiné výtky k výbavě nemám. Tady je vše v pořádku a není zapotřebí nic upgradovat.

Geometrie a velikost

Obecně zastávám názor, že když si kupuji kolo od nějaké renomované značky, spoléhám se na doporučení velikosti rámu od výrobce, jen tak kolo může fungovat 100% tak, jak bylo navržené.

Měřím 180 cm a výšku rozkroku mám 86 cm. Tomu naprosto perfektně odpovídá velikost M 54 (pro výšku postavy 175 – 185 cm a rozkrok 83 – 90 cm).

Při první jízdě si říkám, že je kolo nějaké malé. Kouknu do tabulky geometrie a bodejť by ne, velikost 54 má reach pouze 380 mm! Reach porovnávám s hodnotami jiných výrobců a jsem mírně rozladěný. Canyon Grizl ve velikosti M má hodnotu 401 mm, u nového Grailu je to 411 mm, nová Merida Silex má dokonce 412 mm ve velikosti M.

Tohle není gravel

Na obranu Superioru, SUP jízdní kolo X-ROAD Team Comp popisuje spíš jako endurance silničku a pro takové kolo je hodnota reach 380 mm v pořádku a odpovídá hodnotám konkurentů.

Závěrem

Na papíře velmi zajímavé kolo, avšak pro mé použití naprosto nevhodné. Prostě mi bylo malé. Nelze úplně vinit Superior. Kdybych se předem koukl na tabulku geometrie, nejspíš bych zvolil velikost 56 a ta by mohla v mém případě fungovat úplně jinak.

Pokud na Superior narazíte ve slevě a zvolíte vhodnou velikost rámu, určitě stojí za zvážení jeho pořízení.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top